AK KALPAK / baş giysisi

( Kırgız milli baş giysisi )

—————

Kırgızistan’ın Cogorku Keneşi’nin  / parlamentosunun  29. Haziran. 2016 tarihli kararıyla 5. Mart , beyaz bir Kırgız ulusal baş giysisi olan kalpağın şerefine ve ulusal giysinin önemini korumak amacıyla AK  KALPAK  günü kabul edildi.

Başkent Bişkek’teki Ala-Too Meydanı’nda “ 5. Mart Milli Ak Kalpak Günü ” etkinlikleri kapsamındaki kutlama programı, Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı tarafından organize edildi.

Programda, milli kıyafetlerin yaşatılması için çaba gösteren sivil toplum örgütleri, ülkedeki etnik halklar, at oyunları, okçuluk ve avcılık federasyon temsilcilerinin / adına hareket edenlerinin  milli ve askeri kıyafetlerini tanıttı.

Milli marşın okunmasıyla devam eden programda, Manasçıların Manas Destanı’ndan kesitlerin okunduğu, halk ezgilerinin ve ünlü sanatçılar tarafından vatan konulu şarkıların söylendiği, dans gösterilerinin sergilendiği meydan renkli görüntülere sahne oldu.

Geçidin başında, Kırgızistan Milli Muhafız / koruma Birliği’ne mensup / bağlı askerler, dev Kırgız bayrağını omuzlarında taşırken, Kırgız halkının 40 soyunu temsil eden / yansıtan erkekler de beyaz keçeden yapılan Ak Kalpağı tanıttı.

Kırgız geleneğinin önemli ongunlarından / sembollerinden biri olan ve beyaz keçeden yapılan Kırgız kalpağının, halkın hayatında önemli bir yeri bulunuyor.

Kutsal önem verdikleri  kalpaklarını doğum, düğün, cenaze gibi özel ve önemli anlarda takan Kırgızların yaşı ve sosyal statüsü / konumları , taktıkları ak kalpakların türünden anlaşılabiliyor.

Kalpağın çok çeşitleri var.

Toplumda kalpak takan erkeğe ;

Kalpağın başında eksik olmasın . “

dileğinde bulunuluyor.

Ülkenin bu yıl bağımsızlığının 30. yılını kutlayacağını belirten Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Kayrat İmanaliyev, yaptığı konuşmada ;

 Özgür halk ve bağımsız devlet olarak dünyaya milli kıyafetlerimizi tanıtmaya devam edeceğiz ”dedi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov bugün 5. Mart Ak Kalpak Günü’nde Kırgız halkını tebrik etti / kutladı.
Devlet başkanının tebrik mesajı / kutlama bildirisi şöyle:

“ Sevgili yurttaşlar!

Kırgız halkının milli değerlerinden biri olan Ak Kalpak Gününüzü içtenlikle kutluyorum.

Çok eski zamanlardan beri, halkımız her zaman ulusal kıyafetlere, özellikle de baş giysilerine saygı duymuştur.

Atalarımızın saygı duyduğu  AK  KALPAK , kuşkusuz milli bir sanat hazinesidir. Kırgız halkı ulusal başlığımıza yaşamın, büyüklüğün, saflığın sembolü olarak saygı duydu ve onu nesilden nesile aktardı.

Bilge ve usta annelerimiz dağlık Kırgızistan’ın karlı zirvelerini andıran bir şekilde ak kalpağı yarattılar. Manas destanında;

Kırgızlar, dağların zirveleri /  dorukları gibi tepeleri beyaz, dağların temelleri gibi karanlık ak kalpak giyen bir halktır ” diye geçer.

Her kesim ve işlemenin derin bir felsefi / düşüncesel anlamı vardır ve erkeklerin yaşına göre seçilir.

Atamız Bakay ( Kırgız Alplerinden ), Kanuni Manas zamanından beri, Kırgızlar ak kalpağa saygı duymaktadır ve  Atalarımız her zaman yüksek milli değerlere ve şerefe / onura bağlı kaldılar. Kırgız Ak Kalpak’ının hayatı Kırgız’ın hayatı ile aynıdır, uzun bir şeceredir / soy kütüğüdür.

Yurttaşlarımızı yurtdışında kültür ve spor etkinliklerinde gördüğümüzde ak kalpakları bize Ala-Too dağlarının hareketini hissettirir, sanatsal güzelliği ve kalitesi onları diğer halklardan ayırır.

Ak kalpak giyen bir kişinin  Atalarının tarihine ve halk kaderinin derin köklerine sahip olduğuna inanıyorum.

2019 yılında UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesinde, yurttaşlarımız için büyük bir onur olan

“Kırgızların erkek başlıklarını yapmanın geleneksel yolları ve giyme kültürü” başlığı altında yer aldı.

Her yıl ulusal kostümlerimizin giderek daha popüler hale gelmesi ve dünyanın takdir etmesi / beğenmesi sevindirici bir duygu.

Her Kırgızistanlı milli başlığımız ak kalpağı giymesini dilerim. Eski milli değerlerimizin yüzyıllarca korunacağına inanıyorum. “

———

Kaynak

———

https://qha.com.tr

www.trtavaz.com.tr/haber

http://www.trthaber.com

İdris Kulaçoğlu. 5.3.2021 çalışma odam.